Return to site

Elizabeth Gilbert: Dva gombíky.

Zrúcanisko je dar. Zrúcanisko je cesta k transformácii.

Na prvý pohľad, žena ako každá iná. Keď sa s ňou dáte do reči, máte pocit, akoby ste sa poznali už najmenej sto rokov. Srdečná, ukecaná a nesmierne vtipná pani má však veľmi ďaleko do celkom obyčajnej ženy. Preslávila sa románom “Jedz, modli sa, miluj”, ktorý bol na zozname “The New York Times Bestsellers” vyše 200 týždňov, preložili ho do 30 jazykov a bol predlohou pre rovnomenný film v hlavnej úlohe s Juliou Robertsovou. Časopis Time ju dokonca zaradil medzi “Sto najvplyvnejších ľudí sveta”. Elizabeth Gilbertová je nielen výbornou spisovateľkou, náruživou cestovateľkou, ale bola aj majiteľkou nezvyčajného obchodu, ktorý síce dnes už neexistuje, ale kam som veľmi rada chodievala, a tak som sa rozhodla o ňom znovu napísať, berte to ako malý výlet do minulosti :-).

broken image
Všetka tá sláva Elizabeth Gilbert začala úplne neslávne počas preplakaných nocí v kúpelni na dlážke. Ako jedna zo žien, ktoré mali odvahu priznať sebe i svetu, že ich predstava šťastia sa nezhoduje s manželovou predstavou a obrazom spoločnosti o “dokonalom živote”, požiadala o rozvod.

"Zrúcanisko je dar. Zrúcanisko je cesta k transformácii."

Elizabeth Gilbert.

broken image
Rozvedená, nešťastná, osamelá a vďaka rozvodu aj bezmajetná vybrala sa na ročnú duchovnú cestu do Talianska, Indie a Indonézie. V každej z týchto krajín sa zamerala na hlbšie spoznávanie určitej stránky svojej osobnosti. Cestovné peripetie, jej dojmy z krajín a neľahký proces sebaobjavovania opísala tak pôvabne, múdro ale hlavne humorne, že svetový úspech knihy “Jedz, modli sa, miluj” je zaslúženým ocenením.
Elizabeth sa počas pobytu v Bali spoznala s brazílskym obchodníkom s drahokamami (v knihe vystupuje ako Felipe). Vzájomná príťažlivosť neskôr prerástla do priateľstva a nakoniec do mileneckého vzťahu. Aj keď ich obojstranná láska bola zjavná všetkým naokolo a pár vôbec nemal záujem sa rozísť, o manželstve ani jeden ani druhý nechceli ani počuť. Obaja mali už po jednom stroskotanom manželstve na svojom konte a táto inštitúcia bola pre nich skôr strašiakom ako vstupenkou do raja. Ale ako sa vraví: “Človek si robí plány a Ten nahore sa z nich len smeje”. V prípade Liz a Joseho, do hry vstúpil a karty im zamiešal americký imigračný úrad, ktorému sa nepozdávali pričasté “výlety” brazílskeho obchodníka do Spojených štátov a Nunesa vyhostili z krajiny. Jediným východiskom z ošemetnej situácie bolo manželstvo s Elizabeth.
Čakajúc na predvolanie na pohovor na americkom konzuláte, Elizabeth Gilbertová a jej budúci manžel strávili takmer celý rok na potulkách po Juhovýchodnej Ázii. Počas návštevy jedného z miestnych trhovísk padla do oka Liz jedna z veľkých kamenných sôch Budhu a rozhodla sa ju kúpiť. Prepravné do Spojených štátov je ale drahá záležitosť, a tak bolo výhodnejšie poslať celý kontajner plný rôznych exotických suvenírov. Kontajner, vlastne dva, sa stali základom obchodu, ktorý si neskôr mladomanželia otvorili.
Novopečení manželia sa po svadbe usadili v malebnom, takmer rozprávkom mestečku Frenchtown pri rieke Delaware v New Jersey. Mesto plné farebných viktoriánskych domčekov má len niečo vyše 1000 obyvateľov a žiadne veľké nákupné strediská alebo priemyselné podniky.
Novozriadený obchod nazvali “Dva gombíky”, keďže ešte počas cestovania po Laose sa zoznámili s kňazom, ktorý ich pozorujúc, vyhlásil, že ich láska je tak veľká, že aj keby mali vo vrecku len dva gombíky, aj to by im stačilo k šťastiu.


Predajňa s importovaným tovarom sa nachádzala v bývalom sklade. Budovu o rozlohe 1500 m2 rozdelili na dve časti. V jednej polovici zriadili obchod, druhú prenajali miestnej reštaurácii a štúdiu pilates.
Hneď pri vstupe do areálu víta príchodiacich zákazníkov dva a polmetrový mramorový Budha z Vietnamu, ktorý vážil 3 175 kg.
Vo vnútri to vyzerá ako v nejakej jaskyni plnej pokladov z celého sveta - obrovské kamenné sochy, nábytok, vyškierajúce sa vyrezávané, drevené masky, misy so šperkami, sviece, šaty a šály z pravého hodvábu, náboženské relikvie a nespočetne veľa iných nádherných vecí.

“Žijeme vo svete, kde sa všetko vyrába vo veľkom a z plastiku. Podľa nás sú však najvzácnejšie ručne vyrobené veci, ktoré je dnes už ťažko nájsť. Predmety, ktoré majú svoj vlastný osud, s ktorými je spätý konkrétny človek, kto danú vec vyrobil, alebo ju vlastnil a mal k nej istý vzťah. Milujeme všetko, čo je staré, unikátne, čo sa dnes už nevyrába,” vyjadrila sa o svojom tovare spisovateľka.
Každoročne v januári a februári Elizabeth Gilbertová a jej manžel zamkli obchod a vybrali sa na cesty. V skrytých zákutiach sveta osobne vyberali nové poklady pre svojich zákazníkov.
Nakupovanie v “Dvoch gombíkoch” bola činnosť viac ako príjemná. Skvelá atmosféra, obrovský výber zaujímavého tovaru, šarmantný personál - traja veľmi milí mladí muži, ktorí okrem bežných povinností predavačov, chodili pomedzi nakupujúcich a ponúkali každému pohár vína, aby sa vám lepšie nakupovalo. Ak ste náhodou vyhladli, v rohu miestnosti na vás čakal starožitný stroj na výrobu pop-cornu s práve vyrobenou pochúťkou.
Vidieť v obchode samotnú spisovateľku nebol žiadny zázrak.
“Ja nemám povahu spisovateľa, ja mám povahu obchodníka,” smiala sa vždy Elizabeth, ktorá sa veľmi rada stretáva s ľuďmi a rozpráva.

Ja som naposledy bola v Dvoch gombíkoch niekedy v 2014. Onedlho potom Elizabeth obchod na veľkú ľútosť nás všetkých, ktorí sme tam radi chodievali, predala. Že čo sa stalo? Nič zvláštne. Elizabeth Gilbertová ukončila jednu životnú kapitolu a začala druhú, v ktorej obchod Dva gombíky už nemá miesto.
Ale o tom je život, nie?

"Jediná konštanta v živote je zmena."